karmienie głodnego psa

Dlaczego ważne jest odpowiednie karmienie swojego psa?

Dlaczego ważne jest odpowiednie karmienie swojego psa?

Porcja posiłków, jakie powinno się dawać psinie domowemu jest zależna od jego wieku i rasy. Dwukrotnie, lub trzykrotnie w przeciągu dnia należy żywić szczeniaki. Jest to konieczne ze względu na to, iż małe psiny w momencie wzrostu posiadają większe zapotrzebowanie na białko i mikroelementy zawarte w jedzeniu. przy czym posiadają niewielkie żołądki. Psiny dorosłe wolno odżywiać raptem raz dziennie, należy jednak zadbać o wartości kaloryczne takiego pokarmu. Odmiennie należy karmić czworonogi niezwykle duże i dużych ras. Potrzebują one co najmniej dwóch posiłków w czasie dnia.

Jak żywić pieska?

Powodem tak małej liczby posiłków, jakie należy zapewniać psu, jest ich pierwotny, odziedziczony po przodkach system żywienia. Piesek pochodzi od wilka. Te zwierzęta polują w grupach, uśmiercając zwierzęta dużo większe od nich. Niemożliwym byłoby osiągnięcie tego poprzez zaledwie jednego z nich. Wynikiem współpracy jest ogromny pokarm, którym może najeść się cała grupa.

Każde polowanie oznacza więc dużą ilość mięsa dla każdego osobnika. Stanowi ona zasoby dostateczne aż do kolejnego polowania. Lecz termin kolejnej okazji do pokarmu jest niewiadomą. Właśnie dlatego wilki zmuszone były na przygotowanie systemu, który pozwala im jeść nieregularnie, a zarazem sowicie.
Pieski mają właśnie ten sam mechanizm karmienia. Automatycznie konsumują więc o wiele więcej, niż potrzebują do pozbycia się poczucia głodu. Dlatego też można obserwować, że domowe czworonogi jedzą pełną, lub prawie całą miskę żywności na raz. Mimowolnie wręcz pochłaniają tyle, ile tylko potrafią, by zrobić nadmiary. Wrodzony psi popęd łowczy sprawia, że te stworzenia nieraz się przejadają. Należy więc dobrać sposób żywienia psiny w taki sposób, aby uniknąć przekarmienia zwierzęcia oraz narażenia go na liczne infekcje.
Jak często żywić pieska?

Czworonogom domowym rekomenduje się dostarczać jedzenie jedynie raz dziennie. W całości spełni to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy natomiast działać odmiennie gdy pupilkiem jest pies rasy olbrzymiej. Te stworzenia wymagają rozdzielenia posiłku na chociaż dwie porcje. Mają one duże organizmy, a zatem zapotrzebowanie na czynniki kaloryczne jest duże. Takie czworonogi nie posiadają jednak na tyle dużych żołądków, aby były w stanie pomieścić przydatne im wielkości pożywienia.

Jeśli chodzi o nader odpowiednie odżywianie psów olbrzymich, to najwspanialszym środkiem będzie zapewnianie im karmy suchej. Kluczowe jest natomiast to, aby kupować specjalistyczną żywność przeznaczoną dla psów tej rasy. Jest ona utworzona w taki sposób, aby w jak najmniejszej dawce karmy ujęte było potencjalnie jak najwięcej pożytecznych elementów spożywczych. Powoduje to, iż czworonogi ras wielkich mogą być żywione sporadycznie, przy czym nie przeciążają układu żywieniowego zbyt dużą ilością pożywienia.