tresura psa krok po kroku

W jakim wieku należy rozpocząć tresurę swojego psa?

W jakim wieku należy rozpocząć tresurę swojego psa?

Młody i rozbrykany a ponadto pełen siły szczeniak, nie może długo skupić się na określonej rzeczy. Na tresurę psa warto wybrać dobry czas i sprzyjające okoliczności. Tresurę należy zacząć od zakupu odpowiedniej smyczy dla naszego psa. Długość smyczy uzależniona jest od wielkości psiny, ale również naszego wzrostu, tak by dawała możliwość ruchów psu i właścicielowi.

Na początku warto kupić się smycz automatyczną, która ma pozwolić na prędkie zareagowanie na nieplanowany ruch naszego pieska. Następnie należy zakupić obroże, jeżeli mamy dużego psa to powinniśmy nabyć obrożę łańcuszkową, która dopuści nam pełniejszą władzę nad psem. Musimy pamiętać, że obroża musi być dobrana do wielkości oraz zachowania pieska. Jeżeli już nabyliśmy potrzebne rzeczy, możemy teraz przystąpić do szkolenia umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy natomiast pamiętać, by na starcie uczyć naszego psa chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie pieska na spacerze lecz o parę kroków przed nami jest to następny poziom tresury. Istotne jest aby pieskowi wydawać przejrzyste i bezpośrednie polecenia, najlepiej mówione zawsze tym samym tonem.

Dodatkowo, jakikolwiek przejaw posłuszeństwa należy nagradzać ulubionym smakołykiem. Nie zawsze pierwsza lekcja chodzenia na smyczy musi zakończyć się sukcesem. Na wstępie, trudno może być nam nakłonić czworonoga do zwrócenia uwagi czy też wyegzekwowania wyższej czujności na dane polecenia. Jeżeli na spacerze pies przesadnie ciągnie i usiłuje wybiegać już na kilka kroków przed posiadacza, należy go odciągnąć trochę do tyłu, sugerując tymże samym, iż oczekujemy tempa równego naszemu. Jeśli natomiast nasz piesek chodzi za wolno, musimy trochę go podciągnąć do przodu lub zachęćmy krótkim lecz wspólnym podbieganiem. Jeśli jednak uda się psu podołać naszym oczekiwaniom i poprawnie wypełnić polecenia, koniecznie doceńmy go miłym smakołykiem.

Nauczenie naszego pieska chodzenia na smyczy nie jedynie podczas pierwszych spacerów, ale również znajomość podstawowych komend nie musi być skomplikowane. Potrzeba jedynie konsekwencji, oraz przede wszystkim systematyczności. Wtedy właśnie zaplanowany efekt własnej tresury jest prostszy do osiągnięcia.